به مجله پوست، مو و زیبایی خوش آمدید!

نکاتی مهم در مورد جراحی فک

نکاتی مهم در مورد جراحی فک

اندک افرادی در زمان خود به دلیل ساختار ژنتیکی که دارند حالت چهره ی متفاوتی دارند و شکل ظاهری صورتی آنان نسبت به باقی افراد متفاوت می باشد. این رویداد ممکن است زیلد مناسب نباشد و باعث شود که زیبایی فرد تحت شعاع قرار گیرد ولی برای این اتفاق راه حل های مختلفی وجود دارد. در ادامه مطلبی که به ان خواهیم پرداخت به نکاتی مهم در مورد جراحی فک اشاره خواهیم کرد.

ناهماهنگ بودن فک ها

ابتدا از نظر پزشکی در مورد نا هماهنگ بودن فک ها نسبت به یکدیگر خواهیم گفت. معمولا یکنواخت نبودن فک ها  بدون دلیل معینی بوجود می آید، اگر چه امکان دارد به پیشینه خانوادگی ارتباط داشته باشد. گاهی اوقات ناهمخوانی فک ها در نتیجه مشکل رشد شکل می گیرد. برای مثال: در ادامه ی شکستگی فک در کودکی یا ترمیم لب شکری یا کام شکافته. یکنواخت نبودن فک با یک سندروم از جمله سندروم میکروزومی نصف صورت می تواند ارتباط داشته باشد.

ناهماهنگ بودن فک ها
ناهماهنگ بودن فک ها

 

همانطور که می دانید می توان گفت یکنواخت نبودن فک در ابتدای دوران کودکی قابل شناسایی است، اما به طور معمول در سن بلوغ بیشتر معلوم می شود. رشد غیرمعمول فک در پایان نوجوانی متوقف می شود و وقتی فرآیند رشد به پایان رسید، بدشکلی آن درمان می شود.در مورد جراحی فک می توان به این نکته نیز اشاره کرد که جراحی ارتوگناتیک مخلوطی از جراحی فک و ارتودنسی است. درست کردن فک هایی که به خوبی هم را نپوشانده اند علت اصلی عمل فک است. عمل فک با توقف رشد بر حسب معمول  در اندازه ی ۱۳ تا ۱۵ سالگی در زنان و ۱۶ تا ۱۸ سالگی در مردان شکل می گیرد.

جراحی فک پایین

بیشتر جراحی هایی که انجام  می شود بر روی فک زیرین می باشد. جراحی زیبایی دیگری که روی فک افراد اعمال می‌شود می‌تواند مخصوص کسانی باشد که فک پایین​شان یا به تنهایی یا در کنار فک بالا دچار مشکل است که این مشکل می‌تواند به  چرخش بیش از اندازه فک پایین به طرف بالا باشد که باعث در هم رفتن دندان‌های فک پایین به درون دندان‌های فک بالا می‌شود یا می‌تواند به شکل چرخش بیش از اندازه فک پایین به طرف پایین باشد که سبب باز ماندن دهان ناشی از نرسيدن دندان‌های جلویی فک‌ها روی هم می‌شود.

جراحی فک پایین
جراحی فک پایین

 

در مورد این نوع عمل جراحی می توان گفت که در این زمان های عمل روی فک پایین یا به تنهایی اعمال می‌شود یا در کنار فک بالایی. در این عمل هم باز برشی در بیرون حادث نمی شود و برش در داخل دهان می باشد. این‌بار فک پایین از مخاط و ماهیچه ها جدا می‌شود، در محل مناسب بریده شده و بازهم مطابق معاینات و گرافی‌ها استخوان فک پایین در مکان مناسب واقع می شود.

دوره ی بهبودی

نکته ای که در اینجا مورد نظر می باشد دوران نقاهت جراحی می باشد. دوره بهبودی بعد از جراحی فک به نوع جراحی ایی که فرد انجام داده است ارتباط دارد. بعضی از مردم فقط  آرواره پایین را جراحی می نمایند، بعضی تنها فک بالا و بعضی هم هر دو فک را در یک زمان عمل می کنند.بعد از هر یک از این جراحی ها فک سیم پیچی شده یا با باندپیچی کردن برای یک بازه زمانی که می تواند از دو هفته تا دو ماه تغییر می کند محکم بسته می شود.

دوره بهبودی
دوره بهبودی

 

موردی که می توان در مورد این مطلب گفت این است که جراحی آرواره پایین به مدت زمان بی حرکت کردن کمتری عموما حدود دو هفته  لازم است در زمانی که جراحی فک بالا یا هر دو فک به شش تا هشت هفته پانسمان یا سیم پیچی نیاز دارد تا موقعیت بهبودی استخوان محیا شود و استخوان برای یک سبک غذایی از غذاهای نرم به میزان کافی ثبات داشته باشد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *