به مجله پوست، مو و زیبایی خوش آمدید!

نحوه ی سفید کردن پوست کودک

پوست کودکان بسیار حساس است و نیاز به رسیگی بسیار زیادی است. در صورت تمایل به سفید کردن پوست کودکتان باید نکات بسیار زیادی را رعایت نمایید. نحوه ی سفید کردن پوست کودک بسیار خاص بوده و نیاز به دقت بسیار بالایی دارد. برای مطالعه ی ادامه ی داستان به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

پوست می تواند بصورت خودکار با توجه به مقدار زمانی که در برابر هور و ماهتاب قرار می گیرد، تولید ملانین را تنظیم کند. بنابراین اگر کودک شما بطور مرتب در برابر خورشید قرار می گیرد، پوست وی تیره تر شده و اگر کودک به ندرت در برابر تابش مهتاب قرار بگیرد، این امر منجر به براق تر شدن پوست کودک شما خواهد شد.

اما به این نکته توجه کنید که کودک شما از رنگ پوست طبیعی ای که چند ماه پس از تولدش مشخص می شود، روشن تر نخواهد شد.

چگونه پوست سیاه را سفید کنیم ؟

نوزادان اغلب هنگام تولد روشن تر بنظر می رسند و گاهی تن صورتی رنگی دارند. این رنگ صورتی بر اثر رگ های خونی است که بر روی پوست لطیف نوزاد مشخص است.

اکثر والدین تصور می کنند که این رنگ پوست حقیقی کودکشان است. اما پوست نوزاد تیره می شود چون بیشتر رنگدانه های طبیعی، رنگ داده و تولید ملانین می کند. پس طبیعتا چهره ی کودک شما پس از مدتی از تولد بصورت خودکار تغییر رنگ می دهد.

جنس پوست نوزاد با توجه به طول مدت عقیمی متغیر است. نوزادانی که زودرس هستند، پوستی نازک و شفاف داشته و ممکن است حالتی کرکی داشته باشد. نیز گاهی این نوزادان با ورنیکس (Vernix) -نوعی ماده ای چرب و سفید است که از پوست در برابر مایع آمنیوتیک حراست می کند-پوشش داده می شوند.

عکس پوست دست نوزاد

نوزادانی که طول مدت حاملگی و سترونی را کاملا سپری کرده اند و حتی زمان بیشتری را در دوران جنینی سپری کرده اند، اثر کمتری از ورنیکس در بند های پوستشان دیده می شود. نوزادانی که زمان بیشتری را قبل از بدنیا آمدن گذراندند ممکن است کمی پوستشان چروک باشد و خیلی کم، کرکی باشد.

نگهداشتن کودکتان دور از آفتاب، تا چهره ای روشن تری داشته باشد درست نخواهد بود و به همان شکل بیش از حد در تابش خور قرار گرفتن هم خطرناک خواهد بود. با بخش مقالات ویژه ی سایت مجله پوست همراه باشید.

اگر کودک شما با زردی پوست مواجه است، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا به هنگام صبح به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه کودک خود را در برابر تابش مهر قرار دهید.

این کار بخش مهمی از درمان کودک شما محسوب می شود و نباید بخاطر رنگ پوست کودک از آن صرف نظر کنید. هر تغییری در رنگ پوست کودک شما که بخاطر تابش خور باشد، مطمئن باشید موقتی خواهد بود.

سفید شدن پوست صورت سبزه

همانطور که کودک شما در خارج از خانه مشغول بازی کردن است، نور مهر را جذب می کند که برای تقویت سررشته کودک و رشد فیزیکی و سلامتی کل بدن کودک امری بسیار مهم است. فرزند شما نیاز به بازی کردن زیر تابش خورشید دارد تا ویتامین D جذب کند، این ویتامین نقش بسزایی در سلامت استه های کودک خواهد داشت.

رنگ پوست کودک شما در طی زمان رشدش تغییر می کند. در زمان هایی که کودک شما زمان بیشتری را صرف بازی کردن تحت تابش خورشید می کند، پوستش کمی تیره تر می شود. در ماه هایی که بازی کردن خارج از خانه ممکن نخواهد بود، فرزندتان روشن تر بنظر می رسد.

 

اما نگران نباشید، رنگ پوست کودک شما همچنان برای کسانی که دوستش دارند دلربایی خود را خواهد داشت و رنگ براق به معنی پوست زیباتر نخواهد بود.
مطالب مرتبط

فواید مزوتراپی چیست؟

خیلی از مادران سعی می کنند تا رنگ پوست فرزندشان را با كاربرد از ماسک ها، اوبتان (ubtan) و یا کرم ها تغییر بدهند. اما استفاده از این نوع مواد نه تنها رنگ پوست کودکتان را تغییر نمی دهد بلکه ممکن است برای کودکتان ضرر داشته باشد.

ماسک صورت برای شفاف شدن پوست نوزاد

اغلب ترکیبی از شیر خام، خامه تازه، آرد نخودچی (besan) و زردچوبه (haldi) ساخته می شود و نوزاد را ماساژ می دهند. شیر خام ممکن است باکتری هایی را به همراه داشته باشد که موجب اسهال و یا عفونت های نظیر سل، می شوند.

عکس خامه

خامه ی تازه پوست را چرب می کند و ممکن است در گرمای تموز موجب خارش و التهابات پوستی شود و یا حتی در شتا درصورت عدم شست و شویی کافی موجب خارش و جوش شود. هم طبیعت آرد نخودچی و زردچوبه ممکن است ایجاد خارش و التهابات پوستی بر روی پوست های حساس کند.

پودر تالک

بعضی از مادران با استفاده از مقدار زیادی پودر تالک بر روی کودکان قصد دارند تا پوست کودکشان را تیره تر کنند. نه تنها این پودر باعث سفیدی و روشنتر شدن نمی شود بلکه كاربرد از این پودر بر روی پوست اصلا توصیه نمی شود بدین علت که ممکن است با نفس کشیدن بخشی از این پودر به درون ریه برود.

در کل كاربرد کردن از هر نوع ماسکی بر روی پوست کودک که به هدف تغییر رنگ باشد، صحیح نیست و نه تنها تغییری در رنگ ایجاد نمی کند بلکه منجربه آسیب زدن به پوست لطیف کودک خواهد شد.

نوزادی در حال گریه

برای پشتگرمی به نفس کودک شما مهم است که همان گونه که شما ظاهر فرزندتان را می پسندید و دوست دارید خود کودک هم به ظاهر خود ببالد. زمانی که شما به این باور رسیدید که فرزندتان چقدر زیباست، رنگ پوستش برایتان مشکلی نخواهد داشت. هر نوع پوستی رنگ و بغاز خاص خودش را دارد.

پوست کودک شما ممکن است در زمانی که دمای بدنش بالاست قرمز و مشتعل به نظر برسد و یا ممکن است به علت سرما بر روی دست ها و پاهایش لکه های آبی رنگی داشته باشد.

بعضی از کودکان وقتی که بیش از حد گریه می کنند حتی قرمز و بنفش می شوند. توجه داشته باشید که تمامی این تغییر رنگ ها عادی و موقتی است.

ماساژ نوزاد

از جهتی هم می توان گفت که بعضی از تغییرات رنگ پوست کودک ، ممکن است بیانگر مسئله ای در عافیت و بیماری او باشد که می بایستی به پزشک بازگشت نمود.

اگر لکه های آبی رنگ زمانی که گریه کودک متوقف شده از بین نرفته و یا اگر رنگ پوست لب ها و ناخن های انگشتان کودکتان میل داشتن به آبی است، ممکن است نشانه ای از مشکلات تنفسی و یا سیستم گردش خونی که کاملا رشد نکرده، باشد.

در بعضی از کودکان نقص در عملکرد قلب ممکن است منجربه تغییر رنگ پوست بشود (به این فتنه یرقان گفته می شود) چون سطح اکسیژن خون پایین تر از حد مقیاس قرار می گیرد. اگر شما هر نوع لکه ای بر روی پوست کودک خود دیدید که غیر عادی بنظر می رسد می بایستی سریعا به پزشک رجوع کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *