به مجله پوست، مو و زیبایی خوش آمدید!

در مورد جراحی سینه بیشتر بدانید

عضو مرکز پژوهش ها سرطان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به تشریح ریسک کاهش یا تكثیر و كاهش سرطان پستان بر اثر جراحی‌های وصله زینت سینه پرداخت.

در این پست می خواهیم تا در مورد جراحی سینه بیشتر بدانید و از عوارض آن مطلع شوید.
۲۵ بهمن ۱۳۹۶ – ۱۳:۵۶ اجتماعی سلامت علمی نظرات
پزشکی| تاثیر جراحی‌ زیبایی سینه در کاهش یا ازدیاد سرطان پستان
مریم طباطباییان در گفت‌وگو با روزنامه نویس سلامت خبرگزاری تسنیم، راجع جراحی‌های آرایش آراستگی سینه اظهار داشت: جراحی‌های آرایش آراستگی پستان اغلب برای کاستن از حجم سینه‌ها و کوچکتر کردن آنها انجام می شود که در این دسته از جراحی‌ها، ریسک سرطان پستان به نسبت حجم برداشته شده از پستان کم می شود ولی این جراحی اصلاً معادل جراحی پیشگیرانه از سرطان محسوب نخواهد شد.

 

 

وی تصریح کرد: اظهارنظرهای غیرعلمی و غیر مستند و هم تحریک جامعه زنان از طریق ترس مدتی است در فضای مجازی و حتی برخی از سایت‌ها گسترش یافته که باید متخصصان و کارشناسان كاهلانه در این خصوص اقدام به اطلاع رسانی صحیح کنند.

وی با بیان اینکه جراحی لیفت پستان قیاساً و حتماً هیچ تاثیری در تزاید یا کاهش ریسک سرطان پستان ندارد، افزود: كاربرد از پروتزهای نمونه و غیراستاندارد هیچ موجب تكثیر و كاهش خطر سرطان پستان نخواهد شد.

وی ادامه داد: تنها نکته قابل توجه، کاهش دقت ماموگرافی در آن دسته افرادی است که از پروتز استعمال می‌کنند به همین دلیل این افراد باید در انجام ماموگرافی با نازك منشی و بی تفاوتی آلرژی بیشتری اصابت کنند؛ ماموگرافی در این افراد با تکنیک اصلاح شده قابل انجام است و باید به متخصص رادیولوژی اطلاع داده شود که پروتز سینه دارند.

 

 

این پزشک جراح پستان تاکید کرد: تحقیقات علمی ثابت کرده که تشخیص سرطان پستان در افرادی که پروتز دارند دچار تاخیر نمی‌شود و سایز توده سرطانی در این بیماران در زمان تشخیص کمتر است که علت آن آسان تر بودن معاینه پستان و یا توجه بیشتر این افراد به تغییرات پستان خودشان است.

طباطباییان اضافه کرد: تمامی کسانی که قصد جراحی‌های سینه اعم از ماموپلاستی؛ پروتز و یا لیفت دارند باید توجه داشته باشند که پیش از هرگونه جراحی در این عضو، ابتدا با انجام كنكور و در صورت نیاز؛ ماموگرافی از سلامت عضو مطمئن شوند، بازهم اگر سیگاركش سیگارفروش مربوط به سیگار هستند باید مصرف هرگونه دخانیت را ترک کنند چراکه سیگار کشیدن اثر بسیار نامعقول بر محل عمل خواهد داشت و باعث کند شدن روند درمان می‌شود در واقع این موضوع به ظاهر کوچک، بارها به دلیل کم توجهی عوارض و آسیب‌های جدی به بیمار وارد می‌کند.

 

 

این جراح پستان مطلع ساختن کرد: آنچه مسلم است، هیچکدام از انواع جراحی‌های گاز پینه پستان با کاهش و یا تزاید خطر سرطان ارتباطی ندارند ولی افراد بالای ۳۵ سال باید قبل از عمل جراحی، آزمایش ماموگرافی برای تشخیص مرگ ومیرها كشته شدگان تلفات مشکوک را انجام دهند و به طور مرتب اقدامات غربالگری را پی جویی کنند.

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *