به مجله پوست، مو و زیبایی خوش آمدید!

راه های از بین بردن جوش های پوست سر

راه های از بین بردن جوش های پوست سر

موارد بسیار زیادی وجود دارد که از نظر پزشکی ممکن است سلامت مو و زیبایی پوست شما به خطر بیاندازد که باید حتما عواملی که ممکن است این اتفاق را تداعی کند شناسایی و از آنها جلوگیری نمایید یکی از این موارد جوش هایی است که ممکن است بر روی پوست سر شما شکل بگیرند و باعث شوند که در صورت رسیدگی نکردن سبب ریزش موهای شما شوند. در ادامه در مجله پوست، مو و زیبایی در مورد راه های از بین بردن جوش های پوست سر بیشتر صحبت خواهیم کرد.

همه افراد کم و بیش دچار شوره سر هستند، ولی این عارضه در بعضی اشخاص فراوان و به شکل بیماری ایجاد می‌شود که به آن درماتیت سبورئیک می‌گویند. درماتیت سبورییک برحسب معمول با جوش‌های چرکی و دانه‌های سرخ رنگ همراه است و به‌دلیل پافشاری به درمان، برحسب معمول تا سال‌ها باقی می‌ماند. البته این رویداد قابل‌کنترل است و با استعمال از شامپوهای اختصاصی تا حد زیادی می‌توان از آن جلوگیری کرد. شامپوهایی مانند کتوکنازول و زینک پریتینیوم از شوینده‌های سر رایج در کنترل درماتیت سبوروییک هستند و فرد دچار می‌تواند هفته‌ای یکبار با شستشوی سر با این شامپوها این رخداد را کنترل کند. بهتر است این استحمام در هر شستشو دو بار باشد و در هر بار شامپو ۳ تا ۴ دقیقه روی سر بماند.

جوش بر روی پوست سر

در سال ها بعد از بلوغ تا ۴۰ سالگی، جوش‌ها در افرادی که زمینه ابتلا به آکنه را دارند، ممکن است غیر از ناحیه صورت، کمر، سینه و سر را هم مشغول کند. در این گروه از افراد مصرف کپسول ایزوترتینویین کنترل‌کننده است. ۷۰ درصد افرادی که جوش می‌زنند بعد از مصرف این درمان بهبود می‌یابند و در ۳۰ درصد اشخاص لازم است درمان‌ها ادامه‌دار باشد. در صورت غفلت این حدس وجود دارد که جوش موجب ‌ریزش دائمی موهای ناحیه و کچلی دائمی شود.

جوش سر

جوش سر قسمتی از بیماری درماتیت سبوره می باشد که یک صدمه ریشه دار پوستی است و با استرس و تغییر فصل فعال می شود. پایه آن را نوعی تخمیركننده میدانند که روی پوست همه اشخاص مشاهده میشود و بعضی از افراد به محصولات تخمیر این مخمر حساس می باشند. بهبودی جدی وجود ندارد ولی به خاطر از بین بردن ضایعه و خارش همراه از استروئیدهای موضعی به صورت لوسیون و همچنین شامپوهای ضد قارچی استفاده میشود. این آلرژی به گذشت زمان بر طرف میشود.

جوش بر روی پوست سر

کسانی که جوش کف سر دارند می‌تواند از نرم‌کننده مو، محلول‌های موضعی آنتی‌بیوتیک یا استروییدهای موضعی راجع به کاهش درد استفاده کند و در مواردی که اگزما قطعی است، آنتی‌هیستامین یا آنتی‌بیوتیک خوراکی استفاده کند. در صورتی که جوش کف‌ سر قطعی باشد و باعث‌ ریزش موی دائمی ‌شود باید از داروهای کنترل‌کننده سیستم ایمنی هم مصرف کرد.

جوش سر

رعایت بهداشت، مصرف از شوینده مناسب، شستشوی روزانه، غذا خوردن مناسب و حذف چربی اشباع و شیرینی برای مداوا و کنترل جوش کف‌ سر اجباری است. جوش کف‌ سر آسیب مسری‌ای نیست که كودك از مبتلا بگیرد اما اگر کودک مبنا ژنتیکی پوست چرب داشته باشد، ممکن است در آینده مستعد جوش باشد!

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *